sâmbătă, 13 decembrie 2008

principiul camerelor comunicante la comana

La inceput incepi sa te certi pe televizor.. Si cum poti avea propriul tau televizor, decat mutandu-te intr-o alta camera..
La Comana am intalnit ceva diferit, ceva ce m-a facut sa inteleg principiul de mai sus.


vineri, 5 decembrie 2008



Lumea oamenilor de zapada..


Pana si in inima muntilor, la Padina,
am intalnit egalitatea intre sexe.

Este insa o egalitate.. „deosebita“,

trebuie sa recunosc... ... ...






joi, 27 noiembrie 2008

La un sprit cu nea Serban Instalatorul

E greu de crezut, dar in lumea din ziua de azi, mai rar intalnesti oameni adevarati. Atat de mult s-a transformat omul incat aproape ca-l vad robot. Aseara m-am lungit la un pahar cu instalatorul si m-am bucurat ca acesti oameni simpli inca mai prezinta urme lumesti.. ceva din omul de odinioara. Seara buna si la cat mai multi oameni adevarati!




marți, 25 noiembrie 2008

Forta pamantului natal

Acum cateva zile am fost sa-mi revad locul in care am copilarit. Nu stiu de ce, dar din ce in ce mai des, de la o vreme, simt nevoia sa-mi revad satul in care m-am nascut. Simt ca ma odihnesc cel mai bine in aceste locuri si nu pot incepe un proiect nou pana nu ajung aici sa-mi incarc bateriile. De aceasta data am participat la o „simfonie“ a vietuitoarelor locului, dirijata de un tanar pe care sincer, nu stiu daca ar trebui sa-l compatimesc sau sa-l invidiez...






luni, 24 noiembrie 2008

toamna tarzie in bucegi



„ Spectaculozitatea naturii este fenomenala.
Pentru ca iti ofera deopotriva caldura si frig, melancolie ori bucurie.. Peisajul vibreaza deopotriva cu starile noastre. Natura cunoaste cel mai bine cum sa se "muleze" pe fiecare dintre noi si sa ne aduca ceea ce ne lipseste, sa ne creeze un spatiu in care sa dominam daca suntem puternici, sau din contra, in care sa ne simtim dominati, daca suntem firi slabe.